Férfitéma logo

Prosztata daganat megelőzése – Nem akarok apám sorsára jutni

A prosztata daganat (prosztatarák) lehet örökletes és szerzett. Pontos okát egyelőre nem ismeri a tudomány, de bármi, ami felgyorsíthatja ezt a folyamatot, valószínűsítheti a kialakulását.

A minap egy kedves barátommal a kedvenc sörözőnkben futottunk össze. Havonta egyszer leülünk, hogy átbeszéljük az élet nagy dolgait és kifújjuk a fáradt gőzt.

A hely tele volt 40-es férfiakkal, látszólag mindenki élvezte a férfiidőt, amikor kendőzetlenül önmagunk lehetünk.

A szomszéd asztalnál négy férfi ült, de az ő asztaluknál mintha megfagyott volna a levegő. Valahogy nem passzoltak a képbe. Figyeltem őket, aztán mindent megértettem egy pillanat alatt. Olyan közel voltak, hogy minden szót visszhangzott a fülemben.

Egy Géza nevű férfi arról mesélt a haverjainak, hogy az előző héten volt az apja halálnak az évfordulója. A részvétnyilvánítások tüzében Géza egyszer csak bedobta a férfiak egyik legádázabb problémáját.

Asztalon a prosztata daganat

„Tudjátok, apám prosztatarákban ment el. Konkrétan semmi baja sem volt, és szinte egyik pillanatról a másikra került válságos helyzetbe. Akkor már nem tudtak rajta segíteni. Hiába van pénzem, fizettem volna bármilyen kezelést, nem volt már mit tenni.”

„Sajnálom haver. De tényleg nem volt semmi előjele, hogy ekkora a baj?” – kérdezte egy magas srác, aki az est folyamán már többször kiment.

„Anyám utólag mesélte, hogy a fater az utolsó hónapjaiban gyakran kijárt éjjel mosdóba, és napközben is sokszor rájött a vizelhetnék. De nem tulajdonított neki nagy figyelmet.”

Néztem ezeket a férfiakat. Megrendülve görcsösen fogták a korsók fülét, a magas pasi viszont láthatóan izgett-mozgott a széken. Mintha megint ki akart volna menni, csak az időzítés nem jó. De aztán megszólalt.

„Figyu srácok! Az van, hogy én már szedek prosztatavédőt.”

„Mi vaaan? 43 évesen meg minek?” – kérdezte egy köpcösebb fazon.

„Az van, hogy úgy egy éve éjszakánként többször is felkelek vizelni. Engem nem zavart, de az asszony egy idő után kiborult, mert egyébként is keveset alszik a gyerek miatt, és akkor még én is felkeltem párszor.”

prosztatarák felismerése

„Nem esett egy kicsit túlzásba a nejed?” – szólalt meg újból a pocakos pasas.

„Hooo. Ácsi. Tudod, hogy a nejem okos nő. Nem vádaskodott, hanem kinyomtatott paksamétával ült le velem beszélni. Kinyomozta, hogy valószínűleg prosztata megnagyobbodásom van.”

„Az nem az idősek nyavalyája?”

„Hát először én is ezt mondtam neki, de otthagyott a sok papírral. Azóta elmentem vérvizsgálatra, meg urológiára, és pár hete elkezdtem prosztatavédőt szedni, meg jobban odafigyelek magamra.”

„Hú hallod, engem lever a víz az urológus hallatára.”

„Ugyan hagyd már, csak egy ujj benyomás, azt szevasz.”

Ekkor Géza újra megszólalt.

„Srácok. Én is sokat olvastam azóta a prosztatarákról, meg a prosztata betegségekről. És nagyon nem szeretnék apám sorsára jutni. Szerintem nem ciki, ha foglalkozunk magunkkal, végtére nekünk is csak egy életünk van. Már mi is odafigyelünk az életmódunkra, meg ha már így belementünk, bevallom, nekem is vett az asszony prosztatavédőt.”

Az est további részében próbáltam a saját kikapcsolódásomra is odafigyelni, de azért el-el kaptam még néhány szófoszlányt. A kompánia úgy döntött, hogy eljárnak évente szűrővizsgálatra, a kakukktojásokat is sikerült meggyőzni, hogy menjenek urológushoz, mert sokkal nagyobb a vizsgálat füstje, mint a lángja.

Az az igazság, hogy a prosztata sok szempontból ellehetetleníti a férfiak életét. A prosztatarák és a prosztatagyulladás bármilyen korban kialakulhat, a prosztatamegnagyobbodást meg szinte lehetetlen elkerülni az idő előrehaladtával.

Azt azonban még mindig kevesen tudják, hogy sokat tehetünk a férfiegészségünk megőrzéséért, csak elhatározás és döntés kérdése az egész. A szőnyeg alá sepréssel csak tetézzük a bajt. Sokkal jobb, ha őszinték vagyunk magunkkal, a nejünkkel (vagy csajunkkal), és nyíltan, közösen melózunk azon, hogy csökkentsük a rizikót.

prosztatarák aggódás

Kiket érint a prosztata daganat?

A prosztata betegségek közül a prosztata daganat a legritkább, de jó, ha tudod, hogy a férfi daganatos betegségek között a prosztatarák a 4. leggyakoribb halálozási ok.

Ennek javarészt az az oka, hogy nincs, vagy alig észrevehető tünetei vannak. A prosztatarák kezdeti stádiumban sokszor a prosztata megnagyobbodáshoz hasonló vizelési panaszokat okoz. A legtöbb érintett gyakori vizelési ingert érez, és éjszaka is többször felkel. Mivel pedig a csapból is a prosztata megnagyobbodás folyik, gyakran erre húzzák rá az összes vizes lepedőt.

A prosztatarák a legritkább prosztata betegség, és nem is tudják pontosan az okát. Anélkül, hogy belemennék a nagyon tudományos megközelítés elmagyarázásába, két dolgot kell tudnod ezzel kapcsolatosan.

Ha volt a családodban prosztata daganat, akkor 10 % az esélye az öröklött hajlamnak. Amennyiben nem jön szóba az örökletesség, a prosztata daganat kialakulhat génmutáció miatt is. És bármi, ami hozzájárulhat a folyamat elindulásához (pl. túlsúly, dohányzás, alkohol), növeli a rizikófaktort.

Ugyanakkor vannak olyan életmódbéli – különösen táplálkozási – szokások, amelyekkel csökkenteni tudod a prosztatarák, vagy a prosztata egyéb betegségeinek a kialakulását. Ezek közül mutatok be most párat, amit a hétköznapjaidba is be tudsz építeni.

Ételek, vitaminok és gyógynövények a prosztata daganat ellen

C-vitamin

Bár a C-vitamint első sorban az immunitással szokás párhuzamba hozni, erős antioxidás hatásának köszönhetően az egész szervezetünkre hatással van. Kutatások kimutatták, hogy a C-vitamin csökkentheti a prosztata megnagyobbodás tüneteinek és a rákos sejtek kialakulásának esélyét is. A C-vitamin emellett megakadályozhatja a HIF-1alfa néven ismert molekula terjedését is, amely szintén befolyásolhatja a prosztatasejtek növekedését.

A C-vitamint fogyaszthatod kapszula formában is, de érdemes olyan alapanyagokkal megtölteni a hűtőtöket, amelyek bővelkednek ebben a vitaminban.

Ilyenek a citrom, narancs, grapefruit, kivi, eper, ananász, brokkoli, kelbimbó, kaliforniai paprika, karfiol, paradicsom, mangó, petrezselyem, acerola, csipkebogyó.

Szerintem a legtöbb nem ismeretlen számodra, maximum más szemmel néztél eddig rájuk.

prosztata egészség

E-vitamin

Az E-vitamin szintén egy jól ismert antioxidáns, amelyet számos betegség megelőzésére alkalmaznak. Tanulmányok sora foglalkozott az E-vitamin prosztata rendellenességekre gyakorolt hatásával és arra jutottak, hogy az egyik legértékesebb antioxidáns a prosztatavédelem területén különösen szelénnel
kombinálva.

Nem mindegy azonban, milyen formában fogyasztod az E-vitamint. A kutatások egyértelműen alátámasztották, hogy az E-vitamin természetes és komplex (d-alfa-tokofenol) formája van jótékony hatással a prosztata egészségére. Azaz akkor, ha étel formájában fogyasztod.

Nézzük milyen élelmiszerekben van jelentős mennyiségű E-vitamin, csak, hogy párat említsek: spenót, kelkáposzta, avokádó, olajbogyó, mángold, paradicsom, mandula, törökmogyoró, fenyőmag, tökmag, pisztácia, szezámmag, kivi, mangó.

Ugye ezek sem olyan ételek, amikről még sohasem hallottál volna?

D-vitamin

Tanulmányok és kutatások sora bizonyítja, hogy az optimális D-vitamin szintünk fenntartásával éveket nyerhetünk. Ennek hátterében az áll, hogy a D-vitamin hormonként viselkedik és gyakorlatilag minden sejtünknek szüksége van rá. Így a legkülönfélébb krónikus vagy daganatos betegségek (pl. prosztatarák) és gyulladások köthetők az alacsony szintjéhez vagy a hiányához.

A kutatások azt sugallják, hogy az alacsony D-vitamin szint serkentheti a sejtek növekedését és gátolja a sejtek természetes elhalását. Ennek eredményeként az alacsony D-vitamin szint hozzájárulhat a prosztatasejtek növekedéséhez.

Sütkérezz tehát annyit a napon, amennyit csak tudsz, szedj D-vitamin és egyél olyan ételeket, amik gazdagok ebben a vitaminban.

És hogy miket?

Nézzük: tojás(sárga), pisztráng, aludttej, ricotta, máj, szardínia, makréla, lazac, hering, gombák, kemény sajtok (pl. Gauda), hidegen sajtolt növényi olajok.

Likopin

A likopin bizonyos növényekben megtalálható, zsírban oldódó karotin származék, ami legnagyobb mennyiségben a paradicsomban fordul elő. Bár karotin származék, nem A-vitamin előanyag, ennek ellenére számos pozitív élettani hatással rendelkezik.

A likopin szintén egy természetes antioxidáns, amely erősíti az immunrendszert és védi a sejteket. Részt vesz továbbá a sejtek közötti anyag- és információáramlásban, aminek köszönhetően csökkenti a jó-, és a rosszindulatú tumorok – a prosztatarákét is – kialakulásának a kockázatát.

Ezeket egyed, hogy sok likopinnal töltsd fel a raktárjaidat: paradicsom, görögdinnye, csipkebogyó, piros paprika, vérnarancs, grapefruit.

A likopin, a többi természetes formában megtalálható vitamin és vegyület közül abban tűnik ki, hogy hő hatására nő a koncentrációja. Nem mondom, hogy süsd meg a görögdinnyét, de a paradicsomot annál inkább.

prosztata likopin paradicsom

Szója izoflavonoidok

A szójában található izoflavonoidok antioxidáns hatásúak, ami kutatásokkal bizonyítottan csökkentheti a prosztata daganat kialakulásának a kockázatát. Ez a vegyület fontos szerepet játszhat a prosztata megnagyobbodás megelőzésében és kezelésében is, mivel blokkolja a tesztoszteron DHT-vá alakulását.

Sok férfi kerüli a szójatermékeket, mert a benne lévő ösztrogén mellesedésre hajlamosít. Nos erre nincs konkrét bizonyíték, de azért érdemes módjával fogyasztani az alábbi szójatermékeket.

Tofu, szójagranulátum, szójababcsíra, tempeh, szójaszósz, szójatej, szójaolaj.

Ha el is tekintesz a tempehtől, amiről szerintem csak a gourmet-k hallottak, akkor is lesz miből válogatnod.

Omega-3

Tudnod kell, hogy a prosztata megbetegedései során megemelkedik a vérben található PSA (prosztata-specifikus-anitgén) szintje. Az erre vonatkozó laborvizsgálatot általában a prosztata rák kimutatására végzik, de a kóros PSA szint más prosztata megbetegedés jele is lehet, például a prosztata megnagyobbodásé vagy a prosztatagyulladásé is.

Az erre vonatkozó tanulmányok szerint az omega-3 zsírsavak jelentősen csökkentik az egészséges férfiak PSA-szintjét.

Vegyétek fel tehát a bevásárlólistátokra a tonhalat, heringet, lenmagolajat, lazacot, szójababot, diót, lenmagot, olajbogyót.

Cink és szelén

A cink egy olyan nyomelem, amit kis mennyiségben (napi kb. 15 mg) érdemes fogyasztani, ennek ellenére nélkülözhetetlen a testünk optimális működéséhez. Kutatások igazolják, hogy a krónikus cinkhiány növeli a prosztatarák és a jóindulatú prosztata megnagyobbodás kialakulásának a kockázatát.

A szelén legfontosabb szerepe pedig az, hogy antioxidáns hatásának köszönhetően felveszi a harcot az oxidatív stresszel szemben.

Megfelelő táplálkozás mellett általában nem lép fel szelénhiány, de az életkor előrehaladtával csökken a szintje a vérben. A férfiak esetében ez komolyan érintheti a prosztata egészségét, mivel a szelénhiány miatt (is) fokozottan megnőhet a prosztata megnagyobbodás és a prosztata rák kialakulásának a kockázata.

Cinket és/vagy szelént tartalmaz többek között a tej, a földimogyoró, a tojás, a színhúsok, a csicseriborsó, a dió, szárított borsó, a szardínia, pisztráng, osztriga vagy a garnéla is. Ezekből is tudsz szemezgetni.

Prosztatavédő gyógynövények

Csak hogy értsd. Pár szóban leírom, mitől is kezd megnőni a prosztata. A prosztatában lévő alfa-reduktáz nevű hormon a tesztoszteront dihidro-tesztoszteronná (DHT) alakítja át. Ettől kezdenek el burjánzani a prosztata sejtek. Ráadásul ahogy öregszünk, egyre kevesebb tesztoszteront termel a szervezetünk (sajnos 30 év felett ez a folyamat is beindul). Ez pedig azt jelenti, hogy ami marad,
az átalakul.

Ez egy normális folyamat, ami minden férfi testében lejátszódik, ahogy telnek-múlnak az évek. A jó étkezéssel, az ideális testsúlyod tartásával, egészséges életmóddal sokat tehetsz, de ez nem elég.

Ezért javasolják, hogy 40 év felett kezdjenek el férfiak megelőzés céljából prosztatavédőt szedni.

A legismertebb gyógynövények, amelyek alfa-reduktáz gátlókat (megakadályozzák a sejtek burjánzását vagy visszafordítják) tartalmaznak a szabalpálma, a nagy csalán gyökér vagy az afrikai szilvafa kéreg.

A prosztatavédők tartalmazhatnak más hatóanyagokat is, ilyen lehet a tökmagkivonat, az amerikai tőzegáfonya, a kisvirágű füzike, az ördögcsákja, a zabpollen vagy a szúrós szerbtövis is.

Ezeket külön-külön is ajánlják, és önmagukban is jók, de nincs olyan, ami minden tünetre gyors és hatékony megoldást nyújtana. A legjobb prosztatavédők általában több természetes hatóanyag kombinációjából készülnek.

Most már láthatod, hogy férfiegészséged teljesen természetes módon tudod védeni. Olvassátok át a pároddal a leírást újra, listázzátok ki azokat az ételeket, amiket szerettek, és egyél okosan.

az aktív sportolás támogatja az egészséges prosztatát

Töltsd ki te is a Prosztata Kvízt! Tudd meg pár perc alatt, milyen rizikófaktorba tartozol.

PROSZTATA RIZIKÓTESZT

Töltsd ki a Prosztata Rizikótesztet!
Tudd meg pár perc alatt, melyik rizikófaktorba tartozol!