Férfitéma logo

Hogyan zajlik a prosztatavizsgálat?

35 éves kor felett akkor is fontos évente a prosztatavizsgálat elvégezése, ha még nem tapasztalod magadon a prosztatamegnagyobbodás jellegzetes tüneteit. A legtöbb férfi halogatja ezt a vizsgálatot, de nem kell tartani tőle, hiszen teljesen fájdalommentes, viszont számtalan kényelmetlenségtől megóvhat a későbbiekben. A prosztata vizsgálatát az urológus szakorvos végzi. 

Kinek javasolt a prosztatavizsgálat?

A prosztata egy dió méretű mirigy (dülmirigy), ami 25 éves kor felett fokozatosan növekedni kezd.  

Miért nő meg a prosztata? 

Bár nincs teljes egyetértés a kutatók és az orvosok között, hogy pontosan mi okozza a prosztatamegnagyobbodást, de azt feltételezik, hogy a testben jelen lévő tesztoszteron szintjének változásával lehet kapcsolatos.  

A tesztoszteron a herékben termelődik és a kor előre haladtával a szintje egyénenként változó mértékben, de csökken. Ezen felül a prosztata a tesztoszteront egy másik erős hormonná, dihidrotesztoszteronná (DHT) alakítja át, ami serkenti a sejtek burjánzását a prosztatában.  

A prosztatamegnagyobbodás esélye tehát a kor előrehaladtával nő. Akár akarod, akár nem. 

A korábbi megfigyelések szerint 40 éves kor alatt nem volt jellemző a kínzó vizelési nehézségekkel járó elváltozás, de a legújabb kutatások szerint a prosztata megnagyobbodását nem csak a korral járó hormonváltozás befolyásolja. 

A prosztatamegnagyobbodás további rizikó faktorjai: 

  • az elhízás 
  • a mozgásszegény életmód 
  • a genetikai hajlam 
  • az gyakori alkoholfogyasztás 
  • valamint a testépítőknél a tesztoszteron pótlás  

A prosztatamegnagyobbodás gyakorisága

40-es években 20 % 
50-60-as években 50 % 
80 éven felülieknél 90 % 

Tudnod kell, hogy a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás nem rák, de olyan húgyúti tüneteket okozhat a drasztikus megnövekedése, ami gyakorlatilag ellehetetleníti a mindennapos tevékenységeket, beleértve a munkát, a kikapcsolódást, a pihentető alvást és az intimitást.  

Minél hamarabb kezdsz el foglalkozni a férfiegészségeddel, annál gyorsabban megállíthatod a folyamatot és úgy élhetsz, ahogy korábban: gondtalanul és szabadon. 

Fontos azonban tisztában lenned azzal, hogy a prosztatamegnagyobbodás nem okoz minden esetben klasszikus vizelési nehézségeket, ellenben könnyen kialakulhatnak olyan komolyabb urológiai betegégek is, mint például a prosztatagyulladás vagy a rák. 

Ezek tudatában, ha férfiegészséged biztonságban szeretnéd tudni, az évenkénti szűrővizsgálat mindenképp javasolt

Hogyan zajlik a prosztatavizsgálat?

A prosztatavizsgálat többféle módon is történhet, de az igazán megnyugtató eredmény érdekében érdemes mindegyiket elvégeztetni. 

1 Kórelőzmények megvizsgálása

Mielőtt az urológushoz mennél, készítsd össze valamennyi korábbi betegségeddel, műtétjeiddel és laborvizsgálataiddal kapcsolatos irataid egy mappába. A szakorvos ugyanis ezekből is hasznos információkhoz juthat. Az urológus ki fogja kérdezni a húgyúti vagy az ivarrendszeri panaszaiddal kapcsolatosan, a szedett gyógyszerekről és arról, hogy van/volt-e a családban apai vagy nagyapai egyenes ágon prosztatamegnagyobbodás vagy prosztata rák.  

2 Rektális digitális prosztatavizsgálat

A különféle prosztatavizsgálatok közül ezzel szemben vannak a férfiak a legnagyobb fenntartással, holott az elvégzése után számos következtetés vonható le a prosztata méretére és az esetlegesen fennálló betegségekre (prosztatamegnagyobbodás, prosztatagyulladás, rák) vonatkozóan.  

Ugyan a prosztatavizsgálat kellemetlen lehet, de nem fájdalmas. Így történik lépésről-lépésre. 

  • A beavatkozás előtt az orvos meg fogja kérdezni, hogy jelen legyen-e egy nővér vagy egy családtag.  
  • Az urológus tájékoztat a beavatkozás pontos menetéről és a várható kellemetlenségekről. 
  • Az orvos előkészíti a szükséges eszközöket: síkosító vagy vazelin, vizsgálókesztyű, törlőkendők.   
  • Ezután következik a megfelelő vizsgálati pozíció kiválasztása. Ez történhet bal oldalfekvéses egy vizsgálóágyon, vagy az ágy szélén előre hajolva vagy térdelve.  
  • Az orvos először széttárja a farpofákat és megvizsgálja, hogy a végbélnyílás területén van-e elváltozás, bőrbetegség vagy gyulladás. 
  • Majd felveszi a gumikesztyűt, síkosítóval bekeni és behatol a végbélnyílásba, ahonnan megvizsgálható a prosztata egésze. A vizsgálat során próbáld meg ellazítani magad. 
  • Az orvos 360 fokban körbe tapintja a végbélnyílás feletti részt, így könnyen megállapíthatja, hogy van-e esteleg polip, tumor, tályog, belső aranyér vagy prosztatamegnagyobbodás.  
  • Miután végzett az ujj vizsgálattal, megnézi a gumikesztyűt, hogy maradt-e rajta aggodalomra okot adó váladék (pl. vér, genny).  

A rektális digitális vizsgálat már sokat elárul, de számos esetben nem elégséges és további vizsgálatokra lehet szükség. 

3 Hasi ultrahang vizsgálat

A hasi ultrahang segítségével az orvos meg tudja részletesebben vizsgálni a veséket, a húgyhólyagot, a heréket, a mellékheréket és az ondóhólyagot is.  

Ez egy teljesen ártalmatlan és fájdalommentes vizsgálat. Az ultrahang melletti ágyra lefekszel, a hasadat bekenik síkosítóval, majd az ultrahangos gép fejével enyhe nyomást mérve a hasadra a képalkotói technika segítségével megnézik a belső szerveidet.  

4 Uroflow vizsgálat

Ezt a vizsgálatot a vizelési és vizeletvisszatartási problémák esetén végzik el. Ilyenkor a záróizomzat, a hólyagizomzat működését és az izmok által kifejtett nyomás erősségét tudják mérni. 

FONTOS:

Ezt a vizsgálatot tele hólyaggal lehet csak elvégezni. Az uroflow vizsgálat előtt tehát igyál meg legalább fél liternyi vizet! 

Megmérik a hólyag nyugalmi állapotban lévő és a telítődése során kialakuló nyomását. Ennek a változása jellegzetes görbéket ad, ami az urológus számára fontos információval szolgál a vizelési zavar helyére vonatkozóan.  

Mérik továbbá a vizelet áramlásának az erejét és az egységnyi idő alatt ürített vizelet mennyiségét, ami szintén utalhat a megnagyobbodott prosztatára.    

A vizsgálat során egy tölcsérszerű edénybe kell üríteni a vizeletet miközben mérik az időt, az áramlás sebességét, a maximális és az átlagos áramlást. Az uroflow mérés akkor eredményes, ha a páciens legalább 150 ml vizeletet képes üríteni.  

5 PSA laborvizsgálat

Ez a vérvétel minden esetben nélkülözhetetlen, amikor a prosztatát vizsgálják. 

A PSA – prosztata specifikus antigén – egy fehérjeenzim, amit a prosztata mirigyhám sejtjei termelnek. A PSA nagy része az ondóba kerül, de kis mennyiségben a véráramba is bejut, ami azért jó hír, mert egy egyszerű vérvizsgálat segítségével jól felismerhetők a prosztata megbetegedései. Korai stádiumban a rák is, így a vizsgálat szó szerint életet menthet.   

Egy egészséges prosztata esetében a PSA szint alacsony. 

Ha a PSA szintje megnő, az utalhat prosztatamegnagyobbodásra, prosztatagyulladásra, daganatra vagy húgyúti fertőzésekre is. Amennyiben a prosztatát valamilyen fizikai hatás éri (pl. megrúgják vagy kerékpározás során éri trauma), akkor is megemelkedik a PSA szint. Ezért is fontos, hogy az orvosnak mindent elmondj őszintén.  

A PSA szint ezen túl a kor előrehaladtával is változik: szintje egyre magasabb lesz. Amíg egy 40-es éveiben járó férfi PSA szintje átlagosan 0,7 ng/ml, addig egy 70 feletti férfi estében a normális szint 1,5 ng/ml. 

Egyértelműen problémás PSA-ról akkor beszélhetünk, ha a szintje meghaladja a 4 ng/ml-t, amennyiben több, mint 10 ng/ml, akkor nagy eséllyel prosztata daganatról van szó. 

Ezek azonban csak átlagos adatok, ezért is van szükség többféle prosztatavizsgálatra.  

Vigyázz a testi épségedre, élj egészségesen, kezdj el időben (legalább 40 éves korodban) megelőzés céljából prosztatavédő gyógynövény kivonatokat szedni, és járj el minden évben legalább egy alkalommal prosztatavizsgálatra.  

Ingyenes e-bookjainkból számos életmódtippel lehetsz gazdagabb, amelyek segítségével éveket nyerhetsz a prosztatádnak és a magánéletednek. Töltsd le őket a linkre kattintva!  

az aktív sportolás támogatja az egészséges prosztatát

Töltsd ki te is a Prosztata Kvízt! Tudd meg pár perc alatt, milyen rizikófaktorba tartozol.

PROSZTATA RIZIKÓTESZT

Töltsd ki a Prosztata Rizikótesztet!
Tudd meg pár perc alatt, melyik rizikófaktorba tartozol!