Férfitéma logo

A tesztoszteronszint és prosztatamegnagyobbodás kapcsolata

Számos kutatás azt sugallja, hogy van összefüggés a csökkenő tesztoszteronszint és a kor előrehaladtával megnagyobbodó prosztata között. Ennek ellenére a férfiak gyakran elutasítják a tesztoszteron pótlást vagy az egyéb segítő kúrákat akkor is, ha mérséklődik a libidójuk vagy egyéb szexuális diszfunkciót (például merevedési zavart) tapasztalnak.

De mégis milyen összefüggés van a két férfiprobléma között? Erről tudsz meg többet, ha tovább olvasol! Figyelj, mert olyan ismeret bírtokába jutsz, amivel meghekkelheted a korodat. Tudományosan. Bizonyítottan. Természetesen.

Milyen hatása van a tesztoszteronszint csökkenésének a férfiakra?

Ahogy öregszünk, a férfiak által termelt tesztoszteron mennyisége csökken. Ez az átlagos életkor függvényében változhat, de általában 30 éves kor után lassú, fokozatos csökkenés tapasztalható. Ezt a folyamatot andropauzának nevezik szaknyelven.

A korral együtt járó tesztoszteronszint csökkenésnek számos hatása lehet a férfiak egészségére és az életminőségére. Nézzük a legfontosabbakat!

Szexuális diszfunkció

A tesztoszteron fontos szerepet játszik a libidó fenntartásában. Amikor a tesztoszteronszint csökken, sok férfi tapasztalhat csökkenő szexuális vágyat, merevedési problémákat és a szexuális teljesítmény csökkenését. Biztosan emlékszel azokra a csodás évekre, amikor minden percben bevetésre készen álltál. Aztán hirtelen alábbhagyott a lelkesedés. Talán te is ráfogtad már a munkára, a fáradtságra, a melegre, de sok esetben a csökkenő tesztoszteronszinted lehet a felelős a vágy elillanásáért.

Izomtömeg és erő

A tesztoszteron hozzájárul az izmok fejlődéséhez és fenntartásához. A korral járó tesztoszteronszint csökkenés következtében a férfiak veszítenek az izomtömegükből és erejük alábbhagy, ami gyengeséghez és csökkent fizikai teljesítményhez vezethet. Ha tehát mindig is jó kondiban voltál, de egy ideje azt érzed, hogy megszakadsz a szinten tartásért, fejlődni meg nem is nagyon tudsz, nagy eséllyel dolgod van a tesztoszteronnal.

Csontsűrűség és a tesztoszteronszint

A tesztoszteron szintje befolyásolja a csontok egészségét és sűrűségét. A csökkenő tesztoszteron szint következtében a férfiaknál megnőhet a csontritkulás és a törések kockázata. A csontritkulást a férfiaknál átlagosan 70 év felett diagnosztizálják, többnyire az első törésnél. Ezt a betegséget néma járványnak is nevezik, mivel sokáig észrevétlenül építi le a csontokat.

Ha a centi egyszer csak kevesebbet mutat (csökken a magasságod), láthatóan görbül a tartásod, akkor már érdemes cselekedned. Kezdj el mozogni (ugrálás, futás, ugrókötelezés), tedd le a cigit és az alkoholt (ha érint), és kezdj el szedni kalciumot szedni, ami D-vitamin pótlás mellett tud a legjobban hasznosulni a szervezetben.

Kopaszodás – 60 éves korra 60 %-os arány

Amikor serdülőkorba lépünk, az a bizonyos terület a fiúk testében, ahol a herecsatornák találkoznak, rendkívüli aktivitást mutat a Leydig-féle sejtek tesztoszteron-termelése terén. Ennek eredményeképpen kifejlődnek a másodlagos nemi jellegek, például a szakáll és az igazi férfias szőrzet.

Onnantól kezdve a herék folyamatosan termelik a tesztoszterontű és az androgéneket (kisebb mértékben ugyan, de a mellékvesékben is termelődnek). De ezek az androgének és a belőlük származó vegyületek nem csak a férfias tulajdonságok fenntartásáért felelősek, hanem olyan hatásuk is van, amelyektől sokan szívesen megszabadulnának.

A hajhullás például már a serdülőkor végén elkezdődhet. Akad olyan, aki a húszas évei végére szinte teljesen kopasz lesz. A többség, mintegy 30-40 százalék, harminc év felett kezd kopaszodni, és évente körülbelül 1 százalékkal növekszik a kopaszodók aránya. Tehát ez vezet ahhoz, hogy a hatvanas éveikben lévő férfiak 60 % már így vagy úgy, de kopasz.

Hangulat és energia szint

Ha hirtelen felhúzod magad, annak a hátterében a tesztoszteron szinted is állhat. Ez ugyanis befolyásolhatja a hangulatot és az energia szintet. Alacsony tesztoszteron szint esetén fáradtság, ingerlékenység, szorongás és depresszió jelentkezhet.

Amennyiben a fenti tünetegyüttes már zavaró és ellehetetleníti a mindennapokat, az orvosok tesztoszteron terápiát javasolhatnak.

A tesztoszteron terápia célja a tesztoszteron szint növelése a normál tartományba, hogy a fenti panaszok enyhüljenek vagy megszűnjenek. A tesztoszteron terápia különböző formákban elérhető, például gél, tapasz, injekció vagy tabletták formájában.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a tesztoszteron terápiát nem mindig javasolják. Az orvosok figyelembe veszik a tünetek súlyosságát, az egyéni egészségi állapotot és más lehetséges tényezőket is, mielőtt eldöntik a kúra alkalmazását.

TUDTAD?

Tesztoszteronszint csökkenésed prosztatavédő hatóanyagok folyamatos szedésével visszaszoríthatod. Olyan hatóanyagok, mint például a szabalpálma kivonatban, a tökmag vagy a brokkolicsíra kivonatokban lévő alfa-reduktáz blokkolók megakadályozzák, hogy a prosztata dihidro-tesztoszteronná (DHT) alakítsa át a tesztoszteront. 40 felett évről évre sokat nyerhetsz magadnak ezzel a megelőző lépéssel.

Tényleg van összefüggés a tesztoszteronszint csökkenése és a prosztatamegnagyobbodás között?

Mivel a férfiasságunk minden korban számít, beszéljünk egy kicsit a tesztoszteron terápiáról és annak kockázatáról a prosztatamegnagyobbodás tekintetében.

Vannak, akik úgy gondolják, hogy a pubertás alatt megemelkedő tesztoszteronszint okozza a prosztata növekedését.

Tudod, amikor megszületsz, a prosztatád egészen kicsi, és így marad egészen a pubertásig. Ekkor aztán gyorsan nőni kezd, egészen konkrétan megduplázódik a mérete, majd évtizedekig lelassul a növekedés. Ha szeretnél jobban képben lenni a prosztatád változásaival, olvasd el ez erről szóló írásunkat is! Ne várd meg, amíg teniszlabda méretűre nő!

tesztoszteronszint változása

Az 1940-es években Charls Huggins egy tanulmányában a kasztráció hatását vizsgálta a prosztatarákkal kapcsolatosan: és talált is kapcsolatot. Ezt a kutatást néhányan a prosztatamegnagyobbodásra nézve is érvényesnek tartják, de ez a teória több sebből is vérzik.

Egyrészt nagyon régi, másfelől nem egészséges, hanem daganatos szöveteket vizsgált.

Azóta kiderült, hogy azoknál a férfiaknál, akiknek a csúcson van a tesztoszteron szintje, ritka a prosztatamegnagyobbodás. A BHP kockázata viszont az életkorral nő. Az életkor pedig egyben kockázati tényező az alacsony tesztoszteronra is.

Több modern tanulmány azt találta, hogy a tesztoszteron nem okoz prosztatamegnagyobbodást, vagy nem súlyosbítja a kialakult problémát, sőt bizonyos esetekben akár segíthet is enyhíteni a tüneteket.

A tesztoszteronszint hatása a prosztata méretére és a megoldás

Szóval az életed előre haladtával csökken a tesztoszteronszinted, és ez nincs túl jó hatással a prosztatád méretére. De nem azért, amiért gondolnád.

A prosztatában egy úgynevezett alfa-reduktáz nevű enzim is termelődik, amely (különösen cinkhiány mellett) a tesztoszteront dihidro-tesztoszteronná (DHT) alakítja át. Ez a hormon felelős a prosztatasejtek fokozott burjánzásáért.

Logikus feltételezés tehát, hogy minél kisebb a szervezetben a tesztoszteron, annál látványosabb tünetek tapasztalhatók, mivel a prosztata alaposan megnyirbálja a maradékot is.

Ha a prosztatád védelme is fontos – márpedig remélhetőleg az -, akkor a célod az, hogy megakadályozd a tesztoszteron DHT-vá alakulását.

Erre léteznek úgynevezett alfa blokkolók és alfa-reduktáz blokkolók, amiket az urológusok gyógyszer formájában ki is írnak. Amennyiben viszont még nincsenek tüneteid, de elmúltál már 35-40 éves, és szeretnéd még sokáig kifacsarni az élet örömeit, akkor természetes hatóanyagokkal tudsz gondoskodni a prosztatád egészségéről.

És hogy mit vigyél magaddal ezeknek az információknak a birtokában?

Az idő feletted is elszáll, és a tested meg fog változni. Ez tény. A korral járó átalakulást azonban méltósággal is lehet viselni, sőt! A legtöbb esetben tehetsz azért, hogy a természetes folyamatokat annyira lelassítsd, hogy hosszú ideig élvezhesd a megszokott életminőségedet. Kezdj el törődni magaddal, hogy te és a szeretteid is jól érezzétek magatokat. Még nagyon sokáig.

az aktív sportolás támogatja az egészséges prosztatát

Töltsd ki te is a Prosztata Kvízt! Tudd meg pár perc alatt, milyen rizikófaktorba tartozol.

PROSZTATA RIZIKÓTESZT

Töltsd ki a Prosztata Rizikótesztet!
Tudd meg pár perc alatt, melyik rizikófaktorba tartozol!