A prosztatarák a férfiak egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése, és bár általában az idősebb korosztályban jelentkezik, az utóbbi években növekedett a fiatalabb korosztályban is.
A prosztatarák kezelése nagyon sokrétű lehet, és a megfelelő kezelés kiválasztása nagymértékben függ a daganat típusától, a beteg életkorától, az általános egészségi állapotától, a rák stádiumától és más tényezőktől.
Hogyan ismerhető fel a korai stádiumú prosztatarák?
A prosztatarák korai stádiumának felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezelés szempontjából. A korai stádiumban a daganat még csak a prosztata mirigyének egy részét érinti, és nem terjed át a környező szövetekre és szervekre. Az ilyen típusú prosztatarák kezelése általában sikeres, és a betegek nagy része teljesen meggyógyul.
A korai stádiumú prosztatarák diagnosztizálása érdekében a férfiaknak évente legalább egyszer érdemes elvégeztetniük a PSA (prosztata-specifikus antigén) vizsgálatot és az urológiai vizsgálatot.
A PSA egy a vérben található fehérje, amelyet a prosztata mirigy termel. A magasabb PSA-szint az esetek túlnyomó többségében prosztatarákra, vagy a prosztata egyéb betegségeire is utalhat (gyulladás, megnagyobbodás).
A pontos diagnózis felállításához nélkülözhetetlen az urológia vizsgálat is. Az urológiai vizsgálat során az orvos urológus a prosztata mirigyeit tapintja meg, és megvizsgálja, hogy vannak-e esetleges elváltozások.

Ha a diagnózis korai stádiumban történik, a kezelés lehetőségei közé tartozik:
- a prosztata eltávolítása
- a besugárzás
- a prosztatarák sebészeti eltávolítása
Milyen beavatkozást javasolnak az orvosok a prosztatarák korai stádiumában?
Az orvosok általában a prosztata eltávolítását javasolják azoknak a betegeknek, akiknek a daganata korai stádiumban van, és nincs jele annak, hogy a rák átterjedt volna a környező szövetekre. Az eltávolítás műtéti beavatkozás során történik, amikor is a prosztata mirigyét teljesen eltávolítják.
A radikális prosztatektómia egy nagyon összetett sebészeti beavatkozás, amelynek általánosságban pozitív hatása van a betegek gyógyulására. Azonban, mint minden műtét, ennek is lehetnek kellemetlen következményei.
Az alábbiakban az általánosan előforduló következményeket vesszük sorra.
A prosztatarák műtét következményei
Vizeletinkontinencia
A műtét során eltávolítják a prosztatát és az átfúró húgycsövet, ami azonban azt jelenti, hogy a húgyhólyag és a vizelet megtartását biztosító záróizomzat közötti rész hiányozni fog. Általában az összevarrt húgycső jól gyógyul, de előfordulhat, hogy a műtét után kis mennyiségű vizeletvesztés bekövetkezik.
Az inkontinencia az esetek túlnyomó többségében néhány hét vagy hónap alatt rendeződik, de ebben az időszakban inkontinencia betétre lehet szükség. Nagyon ritkán előfordul, hogy a műtét után húgycső szűkülete alakul ki, és a vizelet kiürítése nehézzé válik. Ez esetben további beavatkozás is szükségessé válhat.

Potenciazavar
Az eltávolításra kerülő prosztata és ondóhólyagok a nemi szervek részét képezik. Ennek következtében megszűnik az ondótermelés és a nemi aktus során a kilövellés. A prosztata felszínén futó idegek sérülése miatt a merevedési képesség is gyakran elveszik.
Ha a daganat kis mérete lehetővé teszi, akkor megőrizhető az idegek és a merevedési képesség is, de ha a daganat eltávolítása kockázatosabbá válik, akkor nem kockáztatnak.
Az eredeti potencia megőrzése a műtét után korán alkalmazott potencia növelő gyógyszerekkel lehetséges. Az idegkímélő technikák és a korai gyógyszeres kezelés lehetőségeit mindenképpen meg kell vitatni az orvossal még a műtét előtt.
Ha a műtét után merevedési zavarok jelentkeznek, akkor protézis beültetését javasolják.
Nyiroködéma
A nyirokcsomók eltávolítása bizonyos kockázatokat jelenthet, beleértve az fertőzéseket, a nyiroködémát és a vérrögök kialakulásának lehetőségét is. Azonban, ha a nyirokcsomók eltávolítása segít abban, hogy a rákos sejtek ne terjedjenek tovább a testben, és növeli a teljes gyógyulás esélyét, akkor általában ajánlják a műtétet.
Ha a nyirokcsomókat is el kell távolítani, akkor nem csak a prosztata, hanem a lábak felől érkező nyirokutak is megszakadhatnak. A szervezet új nyirokutakat készít, de előfordulhat, hogy a sebgyógyulás során nyirokfolyás alakul ki.
Illetve meggyűlhet a nyirokfolyadék a kismedencében, valamint átmenetileg megduzzadhatnak a lábak és a nemi szervek. Ezek a szövődmények azonban csak átmenetiek. Idővel elmúlnak.
Fertőzés, vérrögök
A legnagyobb körültekintés ellenére is előfordulhat, hogy a prosztatarák műtéti folyamat során megsérül az érhálózat. Ilyenkor további beavatkozásra lehet szükség, mint például a vérzésforrás újbóli átvizsgálása, a vérzést okozó ér ligálása, esetleges véradás vagy vérátömlesztés. Ezek a szövődmények azonban nagyon ritkák.

A műtét utáni szövődmények kialakulásának kockázatát csökkenteni lehet a megfelelő előkészületekkel és az életmódváltással. Fontos a dohányzás és az alkoholfogyasztás minimalizálása, a megfelelő táplálkozás és testmozgás, valamint a stressz csökkentése.
A műtét előtti konzultáció során az orvos részletes tájékoztatást ad a műtét előtt és után javasolt életmódbeli változtatásokról.
Összességében tehát elmondható, hogy a radikális prosztatektómia, mint minden műtét, bizonyos kockázatokkal járhat. Azonban a megfelelő előkészületekkel és az orvos által javasolt utógondozással a betegek általában jól viselik a prosztatarák műtétet, és gyorsan felgyógyulnak a szövődmények nélkül.
A betegeknek fontos azonban tudniuk, hogy a műtét után bizonyos korlátozásokkal kell számolniuk, és életmódbeli változtatásokra lehet szükségük a teljes felépülés érdekében.
Az orvosok általában javasolják, hogy a férfiak 40 éves koruk után rendszeresen menjenek el urológiai vizsgálatra és PSA-vizsgálatra, hogy időben felismerjék a prosztatarákot, illetve a prosztata egyéb megbetegedéseit.