A mentális egészség és a prosztatabetegségek kapcsolata

A mentális egészség az, ahogyan gondolkodsz, ahogyan érzel és ahogyan viselkedsz. Fizikai állapotod pedig a tested egészségéről árulkodik vagy annak a hiányáról. A testi és a lelki egészségünk szorosan összefüggenek, vagyis egyik hatással van a másikra.

Azok a férfiak, akiknek tartósan rossz a fizikai állapota – például a prosztata betegsége miatt -, általában kevésbé egészségesek mentálisan. Ugyanakkor a folyamatos stressz és a rossz lelki állapot nagyobb kockázatot jelent a fizikai betegségek kialakulására.

A prosztata betegségek – jóindulatú megnagyobbodás, gyulladás és rák – kezelésükben hasonlóak, de más és más érzelmi állapotba sodorhatják a férfiakat.

Az alábbiakban megvizsgáljuk, hogy a prosztatamegnagyobbodás hogyan befolyásolja a férfiak mentális egészségét.

1 Prosztatamegnagyobbodás és a mentális egészség 

Az alsó húgyúti tünetek (LUTS) a prosztatamegnagyobbodás leggyakoribb tünetei. A LUTS magában foglalja a tárolási és ürítési tüneteket. A leggyakoribb ürítési tünetek:

  • gyenge vizeletáramlás
  • a vizeletáramlás beindításának nehézsége
  • vizelet csöpögés az ürítés befejezése után
  • a hólyag hiányos kiürülése
  • gyakori éjszakai vizelés

A tünetek súlyosbodásával a férfiaknak az egész életüket a WC-hez kell igazítaniuk, ami korlátozza őket a szabad mozgásban, a munkában, a szabadidős tevékenységeikben és a párkapcsolataikban is.

Az állandó mosdólátogatások pedig a legjobb receptjei a stressznek, a frusztrációnak, a depressziónak és a szorongásnak.

A tünetek enyhíthetők életmódbeli változtatásokkal, de az esetek többségében a gyógyszeres kezelés jelenti az ideális megoldást. Egyes gyógyszerek mellékhatásai viszont befolyásolhatják a hangulatot, ezért ez sem garancia a jó fizikai és mentális egészségre.

mentális egészség

Jó megoldás lehet, ha a prosztatamegnagyobbodást természetes étrend-kiegészítőkkel kezeled.

2 A prosztatagyulladás hatása a mentális egészségre 

A prosztatagyulladás bármelyik korban kialakulhat fizikai vagy bakteriális úton. Számos prosztatagyulladásban szenvedő férfi esetében a vizelési nehézség, a fájdalom, a kellemetlen érzés valamint a csökkent nemi vágy a leggyakoribb tünetek, amelyek rossz hatással vannak a mentális egészségre, és gyakran depresszióhoz vezethetnek.

Ami még aggasztóbb, hogy a stressz a prosztatagyulladás tüneteinek súlyosbodásához vezethet, ami nem csak a mindennapos teendőkben akadályozza a férfiakat, de az egészséges szexuális életükben is.

Az, hogy a gyulladás stresszesé teszi az érintett férfiakat érthető, abban azonban még nincs teljes egyetértés a kutatók között, hogy a stressz hogyan rontja a prosztatagyulladás súlyosságát.

A prosztatagyulladás a fiatal férfiakat is érinti – akár egy hosszabb kerékpározás okozta trauma is kiváltó ok lehet -, de a fájdalmat általában nem kapcsolják össze a prosztatával. Emiatt sokan csak későn jutnak el urológushoz, sok időbe telik a probléma feltárása,
ami reménytelenségbe sodorhatja a férfiakat.

Ilyen esetben fontos az azonnali kezelés megkezdése, hogy a férfiak ne veszítsék el a teljes önbizalmukat. Ahogy fentebb már írtuk, a prosztatmegnagyobbodással ellentétben a prosztatagyulladás a fiatal férfiakat is érinti, de ahhoz, hogy meg lehessen határozni a probléma forrását, ismerni kell az orvosnak a páciens életmódját.

Amennyiben az alábbi panaszokat tapasztalod, ne halogass, kezeltesd a tüneteket, hogy ne kapj a fájdalmak és a tehetetlenség miatt teljes idegösszeomlást.

Mi okozhat krónikus prosztata gyulladást?

1 Bakteriális okok

Az akut és a krónikus prosztatagyulladás hátterében többnyire az E.coli baktérium áll, ami elsős sorban a nőknél okoz felfázást, ami a nemi érintkezés során átterjedhet a férfiakra is. Ezen felül a bakteriális prosztatagyulladás hátterében nemi úton terjedő betegség is állhat, például klamídia, gonorrhoea vagy a trichomoniázis.

2 Kismedencei fájdalom, gyulladás

Amennyiben nem bakteriális probléma áll a gyulladás hátterében – az esetek 90-95 %-ban – a medencefenék és a kismedence izmainak gyulladására lehet gyanakodni. Ha orvoshoz fordulsz, kényes kérdésekkel is szembesülhetsz, amiket nem érdemes ’rejtegetni’. Ugyanis a szexuális szokások is okozhatnak ideg- és izomfeszültséget. Egyes szakértők szerint a prosztatagyulladást a túl hosszú prosztata is kiválthatja, sőt az is, ha nincs egy férfinak rendszeres magömlése.

3 Kismedencei sérülések, orvosi kezelések

Kevesen tudják, de a kismedencei tájékot érő sportbelesetek, például a túlzásban vitt kerékpározás, és a motorozás is okozhat prosztatagyulladást. Ez az élet fintora, hiszen egy alapvetően kellemes kikapcsolódás hetekre lekapcsolhatja a férfiakat (nem csak a hobbijaikról). De ha prosztata biopsziára készülsz vagy egy műtét során katétert helyeznek be, abban az estben is nagy az esélye a prosztatagyulladás kialakulásának.

4 Életmód, táplálkozás

A dohányzás és az alkoholfogyasztás gyengítik az immunrendszert, ami szintén hozzájárulhat a prosztatagyulladás kialakulásához. Ezt fokozhatja a sportolás és az intim együttlétek után elmaradó és alapos intimhigiénia.

Ha a fenti okok egyikét sem tapasztalod magadon, olyan dolgok is állhatnak a háttérben, amire talán álmodban sem gondoltál volna. Egyes férfiaknál a fűszeres ételek, a gluténérzékenység vagy a koffein intolerancia is kiválthatja a prosztatagyulladást.

Elcsépeltnek tűnhet a folyadékfogyasztás fontossága, mégis lényeges, még a prosztata egészsége miatt is. Emellett nem szabad megfeledkezni egy fontos nyomelem, a cinkhiány folyamatos pótlásáról sem.

5 Egyéb problémák

A prosztatagyulladást mindezeken kívül kiválthatja a prosztatakő, a húgycsőszűkület és az elzáródott ejakulációs csatorna is.

Mielőtt tehát nyugtatókkal próbálnád elviselhetőbbé tenni a mindennapjaid, fordulj szakorvoshoz és deríts fényt a fájdalmaid valódi okára.

3 Prosztatarák és a mentális egészség 

A prosztatarák a 3. leggyakoribb rákos megbetegedés a férfiak körében Magyarországon. Az orvosok egybehangzóan arról számolnak be, hogy a legtöbb férfi számára sokkal nagyobb szorongást jelent a diagnózis, mint a rák tünetei, amik a késői stádiumig gyakran teljesen észrevétlenek maradhatnak.

Mivel igen gyakran csak az utolsó pillanatban derül ki a prosztatarák ténye, az ezzel diagnosztizált férfiak körében jóval gyakoribb a szorongás, a depresszió, a félelem, általánosságban a mentális egészség hanyatlása.

Még abban az esetben is, ha aktív felügyelet mellett az orvosok mindent megtesznek a páciensek megnyugtatása érdekében.

A prosztatarák időben diagnosztizálva sikerrel gyógyítható. Olvasd el, hogyan ismerheted fel a korai stádiumban!

A rákot a legtöbben a földi élet elbúcsúztatásával párosítják, és ha a betegség az utolsó stádiumban derül ki, páni félelem lesz úrrá mindenkin. Nem ok nélkül, hiszen végstádiumban minimális az esély a gyógyulásra.

A prosztatarák sok esetben tünetmentes, ezért is fontos, hogy 35-40 éves kor felett minden férfi részt vegyen komplex szűrővizsgálaton, hogy időben észre lehessen venni, ha baj van.

Mivel a prosztata a férfi reproduktív rendszer fontos része, megbetegedése nem csak szorongást okoz, de a férfiasság lehetséges elvesztése miatti félelem a teljes kétségbeesésbe sodorhatja a betegeket. A prosztatamegbetegedések tehát negatív hatással vannak a férfiak mentális egészségére is.

Bármilyen prosztatamegbetegedésed is van, a fizikai tünetek mellett kérj mentális támogatást is. Nyugodt és higgadt állapotban a gyógyulás is gyorsabb.

PROSZTATA RIZIKÓTESZT

Töltsd ki a Prosztata Rizikótesztet!
Tudd meg pár perc alatt, melyik rizikófaktorba tartozol!