Férfitéma logo

Mi a prosztata, hol található és mi a feladata?

A legtöbben fiatal éveinkben azt sem tudjuk, mi a prosztata. Aztán ahogy telnek-múlnak az évek, egyre gyakoribbá válnak a vizelési problémák, és minden más következmény, amit a prosztata természetes növekedése okoz.

Uraink! Tudjuk, hogy a prosztatáról kicsit kényelmetlen beszélni. Lehet, hogy azt sem tudod, hol van ez a szerv a testeden belül, vagy éppen azt, hogy mi a funkciója. Az is lehet, hogy csak olyan történeteket hallottál eddig erről a mirigyről, amelyek az idősebb férfiak vizelési problémáiról anekdotáznak, vagy a gumikesztyű és a doktor mutatóujja jut róla csak eszedbe.

Ezek azonban nem csak mendemondák: sokkal komolyabban kell venni a prosztata egészségét.

Az alábbiakban megtudod mi pontosan a prosztata, hol helyezkedik el és milyen létfontosságú feladatokat lát el, ami minden férfi számára kulcsfontosságú nem csak az egészség, de az önbizalom miatt is.

Nézzük tehát, mi a prosztata

A prosztata vagy más néven dülmirigy a férfiak reproduktív rendszerében található dió méretű, nagyjából 20-25 grammos szerv. A prosztata a húgyhólyag és a pénisz között helyezkedik el, közvetlenül a végbél alsó traktusa előtt, valamint a medencefenék izmai felett. A prosztata közepén halad keresztül a húgycső, ami a vizeletet és a spermát szállítja.

ÉRDEKESSÉG

A prosztata szó a görög „prostates” szóból származik, ami azt jelenti, hogy „az, aki előtte áll”. Ez a szó találóan írja le a mirigy helyzetét, mivel alulról nézve a prosztata a hólyag előtt található.

Mivel a prosztata a végbél mögött helyezkedik el, könnyen kitapintható ujjal.

Ilyenkor érezhető, hogy ez az apró, ám annál fontosabb szerv mennyire rugalmas, mivel egy stróma nevű támasztószövet veszi körül, amely rugalmas sima izomrostokból és kötőszövetekből áll.

Maga a prosztata mirigy főként lágy szövetekből épül fel, de vannak benne izomsejtek is. Az alábbiakban megtudhatod, milyen részekből áll a prosztata.

Milyen a prosztata felépítése?

1 Fibromuszkuláris zóna

Az elülső fibromuszkuláris zóna csak izom és rost szövetből áll, ezen a területen nincsenek csatornák.

2 A perifériás zóna

A perifériás zóna tartalmazza a csatornák többségét. Ez a prosztata a végbélhez legközelebb eső oldala. Egy klasszikus ujjvizsgálat során ezek a csatornák könnyen kitapinthatók.

3 Központi zóna

A központi zóna a prosztata legkényesebb területe, mivel ezen halad át az ondóhólyagból eredő spermacsatorna és körül veszi a húgycsövet is.

4 Átmeneti zóna

Az átmeneti zónán keresztül megy át a húgycső. Ez az a része a prosztatának, ami az életkor előrehaladtával növekedésnek indul, és kezeletlenül akár narancs méretűre is megnőhet.

A prosztata feladata – kulcsfontosságú a termékenységhez

A férfiaknak alapvetően nincs szükségük működő prosztatára az életben maradáshoz, de a termékenység szempontjából kulcsfontosságú a szerepe.

A következőkben azt vizsgáljuk meg, milyen funkciókat lát el a prosztata.

Segíti a spermatermelést

A prosztata elsődleges feladata, hogy a prosztatafolyadékot válasszon ki a spermához, hogy az ki tudjon ürülni. A prosztatafolyadék a teljes spermatérfogat 20-30%-át adja ki. A fennmaradó rész az ondóhólyagokból (50-65%) és a herékből (5%) származik.

A prosztatafolyadék többek között különféle enzimeket, a cinket és citromsavat tartalmaz. Az egyik fontos enzim a prosztata-specifikus antigén (PSA) segíti vékonyabbá és folyékonyabbá tenni a spermát.

A spermában lévő prosztatafolyadék segít a spermiumok gyorsabb áthaladását a húgycsövön és megvédi a spermiumokat a petesejt felé vezető úton, ami elengedhetetlen a reprodukcióhoz.

A prosztatafolyadék enyhén savas PH-jú, de a sperma egyéb összetevői összességében lúgossá teszik. Ennek az a célja, hogy ellensúlyozza a hüvely savasságát és megvédje a spermiumokat a károsodástól.

A prosztata megbetegedései (megnagyobbodás, gyulladás, rák) esetében a PSA szint megemelkedik. Mivel ezek a betegségek életünk során bármikor kialakulhatnak – különösen a gyulladás vagy a rák -, érdemes legalább évente szűrővizsgálatra járni.

Elzárja a húgycsövet az ejakuláció során

Az ejakuláció során a prosztata összehúzódik és prosztatafolyadékot lövell a húgycsőbe. Itt keveredik a hímivarsejtekkel és az ondóhólyagokból származó folyadékkal, spermát hoz létre.

Amikor a prosztata összehúzódik az ejakuláció során, elzárja a húgyhólyag és a húgycső közötti nyílást és gyorsan átnyomja a spermát. Ez az oka annak, hogy az intim együttlét során lehetetlen a vizelés és az ejakuláció egyszerre.

Felelős a hormon-anyagcseréért

A prosztatának a megfelelő működéshez androgénekre van szüksége, amelyek olyan férfi nemi hormonok, mint például a tesztoszteron. A prosztata egy 5-alfa-reduktáz nevű enzimet is tartalmaz, ami a tesztoszteront egy biológiailag aktív formává, dihidrotesztoszteronná (DHT) alakít át.

A kutatók azt feltételezik, hogy a prosztatamegnagyobbodásért első sorban a magas DHT szint lehet a felelős, ami serkenti a sejtek burjánzását.

A prosztatanedv további fontos összetevői a:

  • prosztatasav-foszfáz enzim
  • citromsav
  • cink
  • spermin (a sejtanyagcseréért felelős)
  • prosztata-inhibin (szabályozza a sejtnövekedést)

A prosztatanedv összetételében vagy szekréciójában bekövetkező változások hatással vannak a spermiumok egészségére és működésére, valamint a férfiak termékenységére. Ezek a változások a prosztata különböző egészségügyi elváltozásai és problémái miatt következhetnek be.

Szeretnéd tudni, milyen változásokon megy keresztül a prosztatád az életed során? Olvasd el az erről szóló írásunkat is, amiből azt is megtudod, milyen tünetek figyelmeztetnek arra, hogy már ideje foglalkoznod a férfiegészségeddel.

az aktív sportolás támogatja az egészséges prosztatát

Töltsd ki te is a Prosztata Kvízt! Tudd meg pár perc alatt, milyen rizikófaktorba tartozol.

PROSZTATA RIZIKÓTESZT

Töltsd ki a Prosztata Rizikótesztet!
Tudd meg pár perc alatt, melyik rizikófaktorba tartozol!